Pazartesi, 16 Nisan 2018 16:06

7. SINIF VELİ BİLGİLENDİRME MEKTUBU

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Sayın Velimiz,

    Çocuğunuz bu sene 7. sınıfı bitiriyor. Çok kısa bir zaman sonra siz ve çocuğunuz sınav gerçeğiyle karşı karşıya kalacaksınız. Bu sürece girmeden önce bazı noktalara dikkat edilerek 8. sınıf sınav sürecinin daha rahat ve verimli geçeceğini düşünüyoruz. Okul idaresi ve rehberlik servisi olarak öğrencilerle sınıf toplantıları yapılarak 8. sınıfa hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verilmiştir. 3x45 şeklinde yürütülen çalışma programları ile konuları tekrar ederek anlamadıklarını öğretmenlerine sormaları, soru çözmeleri, bu sorularda yapamadıklarını sormaları ve tekrar etmeleri söylenmiştir. Sizlerin de dikkat etmesi gereken konuların başında, çocuğunuzun evde düzenli ders çalışma alışkanlığını kazanmış olması ve bu alışkanlığı düzenli bir şekilde uyguluyor olması gelir. Bir öğrencinin evdeki çalışma düzenini oluşturmasında siz velilerimizin bizlere destek olması bizim için çok önemlidir. Çocuğunuzla bir aile toplantısı yaparak evdeki kuralları yazılı hale getirmeniz, kuralların uygulanması konusunda işinizi kolaylaştırır. Bu toplantıda kurallara uyulmadığı takdirde ne gibi yaptırımlarla karşılaşılacağı da önceden belirlenmelidir.  Çocuğunuz her akşam aynı saatte dersin başına oturmalıdır ve her 45 dakikada 15 dakika mola vererek üç kez bu düzeni tekrarlamalıdır. Tabi ki bu genel bir öneridir ve çocuğunuzun bireysel farklılıklarına göre bazı değişiklikler olabilir. Seneye eksiksiz ve hazır bir şekilde başlamak, önemli olandır. Bu süreçte çocuklarınıza sık sık olumlu geri dönüşlerde bulunarak çocuğunuzu motive etmeniz gerekmektedir. Önce olumlu özelliği söylerseniz peşinden söyleyeceğiniz olumsuz eleştiriniz karşısında kötü bir tepkiyle karşılaşma olasılığınız azalır.  

   Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise teknolojik aletlerin kullanımının sınırlandırılmasıdır. Aile toplantısında haftada kaç saat ve hangi saatler arasında bilgisayar, tablet ve telefon kullanılacağı belirlenmelidir; bu kurallara sonuna kadar uyulmalıdır. Tavsiye edilen teknolojik alet kullanım zamanı ve süresi cuma, cumartesi, pazar günleri ve haftada en fazla iki saat şeklindedir. Aynı zamanda çocuğun çalışma odasında bilgisayar, telefon ve tablet bulunmamalıdır. Bilgisayar, tablet gibi teknolojik aletler evin ortak kullanım alanında bulunmalıdır. Çocuğunuz kuralları delmek için elinden geleni yapacaktır. Kurallar yerleşene kadar kararlı ve net olmalısınız. Unutmayınız, evdeki kuralları uygularken sorumluluk sizlere aittir.  

   Çocuğunuz her akşam kendi odasında, çalışma masasında ve düzenli bir ortamda çalışmalıdır. Bu düzen, çalışmanın sonucundaki verimi kesinlikle arttıracaktır. Aynı zamanda seneye yoğun bir çalışma temposuna girecek çocuklarınızla daha sık vakit geçirmenizi ve onlara olan sevginizi daha fazla göstermenizi öneriyoruz.    

    Bütün bu süreç içerisinde rehberlik servisinden yardım alabilirsiniz. Sizlerin ve bizlerin yegane amacı, çocuklarımızın mutlu ve başarılı bireyler olarak toplumda var olabilmeleri. Bu amaçla iş birliği halinde olmayı çok önemsiyoruz. İlginize teşekkür ederiz, iyi günler dileriz.  

                    

                                                                                                                                                                                                                                                                  YÜKSELEN KOLEJİ REHBERLİK SERVİSİ  

Okunma 1089 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 16 Nisan 2018 16:08